Masaż

Masaż klasyczny

Masaż klasyczny to zabieg leczniczy oraz relaksacyjny stosowany w różnych schorzeniach narządu ruchu. W zależności od sytuacji może być wykonywany w formie zabiegu całościowego lub częściowego.

Masaż działa przeciwbólowo, polepsza odżywianie tkanek, regeneruje mięśnie, reguluje napięcie mięśniowe, zwiększa elastyczność i sprężystość skóry oraz mięśni, przyspiesza przemianę materii, uaktywnia przepływ krwi i limfy. W czasie masażu można się zrelaksować, odpręża się nasze ciało, a miejsca pełne napięcia i bólu zostają rozluźnione.

Masaż klasyczny wykonuje się bezpośrednio na ciele osoby masowanej przy użyciu środka ułatwiającego lub wspomagającego masaż np. oliwki, talku lub maści leczniczej. Regularnie stosowany polepsza samopoczucie, koryguje istniejące zmiany układu ruchu, zmniejsza dyskomfort spowodowany bólem, poprawia wygląd skóry, która po zabiegu jest lepiej dotleniona i ukrwiona.

Najczęściej stosuje się tradycyjne techniki masowania, czyli głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie i wibrację.

Masaż relaksacyjny

Masaż relaksacyjny oparty jest na technikach masażu klasycznego. Działa relaksująco i odprężająco. Rozluźnia nadmiernie napięte (pod wpływem stresu i pracy) mięśnie, a także zapewnia usprawnienie pracy całego organizmu między innymi poprzez uzyskanie stanu głębokiego odprężenia, poprawę krążenia krwi i limfy oraz wzmocnienie układu odpornościowego.

Masaż relaksacyjny polecany jest szczególnie po długotrwałym wysiłku fizycznym i psychicznym. Działa profilaktycznie i leczniczo w zmianach tkanek miękkich wywołanych stresem lub negatywnymi stanami emocjonalnymi. Niezwykle pomocny w nerwicach, stanach znużenia i apatii.

Masaż sportowy

Masaż sportowy to nieodłączny element treningu każdego sportowca, zarówno amatora jak i profesjonalisty. Jego zadaniem jest spełnić funkcje: rozgrzewającą, regenerującą i leczniczą. Masaż sportowy ma wiele wspólnego z masażem klasycznym, z tą różnicą, że jest wykonywany przy użyciu większej siły i energii. Zabieg ten jest jednym z podstawowych elementów odnowy biologicznej, który jest wykorzystywany w profesjonalnych programach treningowych. Ponadto pomaga zapobiegać kontuzjom, likwiduje skutki przetrenowania, rozgrzewa i relaksuje mięśnie oraz zapobiega zakwasom po ćwiczeniach.

Masaż sportowy można podzielić na:

  • Podtrzymujący-kondycyjny – stosowany przede wszystkim w czasie przerwy w ciągłych, powtarzających się zajęciach sportowych. Prowadzi do utrzymania całego organizmu na wysokim poziomie sprawności fizycznej.
  • Przedwysiłkowy-zapobiegawczy – stosowany jak sama nazwa wskazuje przed wysiłkiem. Ma na celu przygotowanie osoby masowanej do wysiłku fizycznego, bardzo często dzięki zastosowaniu tego typu masażu sportowego skracamy rozgrzewkę.
  • Międzywysiłkowy-regeneracyjny – stosowany przede wszystkim w przerwach pomiędzy wysiłkiem fizycznym, ma na celu utrzymanie wysokiej jakości aktywności organizmu w czasie zawodów.
  • Powysiłkowy-treningowy – skraca czas regeneracji organizmu po ciężkim i długotrwałym wysiłku .
  • Uzupełniający – stanowi uzupełnienie standardowego treningu.

Facebook